Nükleer Silaha Hazır mıyız?

Nükleer silahlardan nasıl korunabiliriz.Kurtulacağım diye çok ümitlenmeyin ama yine de belki işe yarar.Bir çok devlet 1945 yılından beri nükleer den nasıl korunabiliriz diye kafa yormakta bizim ülke de ise pek böyle bir durum yok.


Öncelikle nükleer direk patlayan bişey değil.Hedeflenen noktaya gelmesi için delivery sistemi ile gelmesi gerekir.Hedeflenen noktaya.

Bu delivery sistemi 

1-Uçak ile hedefe bırakılabilir 

2-nükleer başlık taşıyabilen füze ile atılabilir.

Şuan dünya da konsept kıtalar arası füzelerde nükleer başlık kullanılması ile ilgili gelişmekte.Kıtalar arası nükleer füze saldırılarında füzenin füze rampasından ayrılışı ve hedefe ulaşması 16 dk civarıdır.

29 nato ulkesinden birindeyiz var sayalim, fuzeler yola cikar cikmaz nato’nun rca 474l erken uyari radarlari hemen kalkislari saptayacaktır.Füze atmosferde iyonosfer tabakasına eriştiginde füzenin tipi, gittiği yön ve %65 olasılıkla hedefini ilk 4 dakikada öğrenmiş olacağız.16 dk’lık süre de devletlerin ne yapacağı az çok bellidir ama halk nasıl haber alacak ve ne yapacak.Bunun için bir sistem var mı?

ABD, İngiltere gibi ülkelerde halka tedbir alması için acil otomasyon sistemi var.Tüm tvlerde aynı anda tehlikeyle ilgili yayın yapılıyor.Türkiye de de buna benzer bir sistem var ve sorumlusu sivil savunma genel müdürlüğü. TR de sistem çalışıyor mu denemek lazım.Deprem gibi önceden ne yaparım ne ederim bunu iyice düşünmek gerekiyor.Malum bizde sığınak tarzı birşey de yok.

Yaşadığınız şehre nükleer atıldı

a-) patlamadan sağ çıkacaksınız

 b-) ısıdan sağ çıkacaksınız

c-) radyasyondan kurtulacaksınız.

Açık alanda olanların kurtulma şansı yok denilecek kadar az.

Kapalı alanda olanlar ise pencere ve kapıdan en uzak yerde toplanmalı.

Saklandiniz ve 12 dakika geçti.Patlamadan önce sesi veya gümbürtüsü gelmeyecek. ışığı gelecek ve gözü kör eden bir ışık.

Ortalık bir anda gündüz den daha parlak olacak ve o zaman bombanın patladığını anlayacaksınız.Ağlamak zırlamak serbest.

Yapmanız gereken tek şey saymak. Korkutucu beyazlık kaç sn sürdü?

Persistence rating’inden bombanın ne kadar güçlü olduğunu anlayablirsiniz.

Hiroşima’ya atılan 20 kilotonluk bomba 2,5 sn parlaklık yaymıştı.Günümüzde taktik nükleer bombalar 20-120.

3-7 Sn arasında bir flash bekleyebilirsiniz.Flaşa bakmayı denemeyin kör eder adamı.Erkeklik yapmayın.

Bu tip nükleer saldırılar devletler tarafından yapılabileceği gibi güçlü terör örgütleri tarafından da yapılabilir.

tabi farklı olanlarda var.250 kilotonluk Rus standart ss-n-17 veya 22 gibi başliklar 10 saniye kadar parlaklıkğını sürdürebilir.

Çin’in standart kıtalar arası başlıkları 1 megatondur.20 sn gözünüzü açamazsınız. Tabi daha büyük olanları da var.

Ruslar tsar bomba ile 50 megaton yaptılar ve 1.5 dakika bu flash surdu ama envantere girmedi. Allahtan girmedi 🙂

Flaş merkezine 5 sn bakarsanız kör olursunuz.Retinal dokularınız buyuk acıyla yakar. o flas yoğun bir gamma ışığı bombardımanıdır

Stratejik askeri birlikler ilk hedef noktalarıdır. Örneğin incirlik üssü nükleer exchange noktasıdır ve ilk hedef noktası olabilir.

Bombanın sesi ne kadar sürede geldiyse uzaklığı bununla orantılıdır.Saymak önemli bir iş

ışık görüldükten sonra ses 24 sn geldiyse bombanın atıldığı merkez 8 km yakındadır

47s – 16km

71s – 24km

95s – 32km

119s – 40km gibi

atom bombası patlamaları 100 km’den rahatlıkla duyulur. hidrojen bombası sok dalgası ise dünyayı dolaşır. 100 km uzakta insanlar yere düşer

‪Işıktan sonra korkutucu olan kısım geliyor.Blast. nükleer bir saldırının en korkulan tarafı budur. blast bir sok dalgasıdır. en minimal patlayıcıdan en buyuk termonukleer silaha kadar yıkıcı olan yıkıcılıkları blast etkisine borçludurlar.Patlama merkezinden dışarıya doğru herşeyi yıkan emir çelik beton tahta tas hiç birsey dinlemeyen güçlü bir şok dalgası bekleyeceksiniz.‬

Sesten hızlı yayıldığı için geldiğini fark etmeyeceksiniz.Geldiğinde kulakları sağır eden ses gelir,kulakları kapatın ağzınızı açın

Patlamadan kurtulma şansınız patlama merkezine olan uzaklığınız ile doğru orantılı.

‪2 kilometreden az bir mesafe varsa en küçük atom silahlarında bile bir sığınağa girmeden o evden sağ çıkmanız zor.Geçmiş olsun. Blast çok kuvvetli olduğundan patlama anında tüm havayı merkeze çeker.Bundan dolayı blasttan sonra return blast kavramı var.

Patlama merkeznde oluşan hava boşluğu emme etkisi yapacğndan daha sonra dışarıdan patlama merkezine doğru blastın geri döndüğünü göreceksnz. Blasttan daha zayıf olacak ama yıkılmayan yerleri de return blast yıkabilir.Bitti diyip hemen çıkmayın‬.

‪patlama merkezine 8 kilometreden yakin değilseniz bile bu dalgalar kamyon gibi geçecek ama ölmessiniz ‬

Işık ve blast geçtiği için ve hala yaşıyorsanız artık önümüzde hayatla ilgili iki engel bulunuyor. Yanginlar ve radyasyon

Artık dışarda iseniz çıkıp bir etrafa göz atabilirsiniz.İlk bakacağınız şey mantar şeklinde bomba patlama merkezinde ki toz bulutu olmalıdır. Mantarın şapkası koyu ise yerde patlatılmıştır ve o toz ölümle eşdeğerdir.


Rüzgar akımlarına karşı korunmak ve rüzgarın tersine gitmek lazım.

‪Bu toprak ve hava kütlesi vücudunuza temas etmişse bir iki haftaya ölürsünüz. Çokta kasmaya gerek yok yani.‬

Eğer etrafta kusmaya başlayan insanlar görürseniz ölümcül hatayı yapıp o tozu yutmuş insanlardır.

Havadaki toz sonra serpinti yapacak.fall out olacak. bu fallout settle olana kadar birkaç gün geçinceye kadar sığınakta kalmanız icap ediyor. Dışarıya çıkıp tekrar sığınağa eve dönecekseniz elbislerinizi sabun la yıkayın.Sabun ve suyun radayaktif malzemeyi temizleme özelliği var.

‪Sığınak veya eve toz girmemesi için pencereleri ıslak bezle falan kapatın.Yapabileceğiniz en iyi şey patlama merkezinden uzağa gitmek.‬

O kadar yazdım ama patlama olursa öleceksiniz ölmesseniz bile kanserden öleceksiniz. Kimsenin böyle durumlara düşmemesi gerekir.Ülke olarak düşmemek için caydırıcı güç olmak gerek. Kimsenin böyle durumlara düşmemesi için 

‪https://t.co/DfBgfd2clv‬
bir takipçim sivil savunma gm kapandı demiş.Daha sonra afad bu işi yürütüyor ama kağıt üzerinde diyor reel de ise 0 demiş

Beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yorumda atarsanız güzel olur .  Desteklerinizi bekliyorum..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: