15 temmuz günü harbiyeli neler yaşadı?

Bir çok kez twitter ve sosyal medya platformlarında yazdıklarımızı derli toplu yazmak istedim. Hava Harp Okulu öğrenci alay komutanlığı olarak her yıl belli tarihlerde Yalova Tatbiki eğitim kampını icare etmek üzere Yalova Hava Meydan Komutanlığına intikal ederiz. Kamp alanında internet tel ve benzeri elekronik alet kullanılmaz ve yasaktır.Bu alan da öğrenciler subaylar dahil çadırlarda kalır ve 6-7 hafta sürer.13 temmuz günü kamp yapmak üzere istanbul’dan yoğun güvenlik önlemleri altında törenler ile uğurlandık.Deniz yolu ile Yalova sahile intikal ettik.Yalova da her yıl Atatürk büstüne çelenk bırakılır ve halkın önünden marşlar eşliğinde yürünürdü. 13 temmuz’da güvenlik sıkıntısı bombalı eylem olma ihtimali gibi sebeplerden dolayı sadece çelenk bırakıldı ve otobüslere binerek kamp yapılacak bölgeye intikal edildi.Halkımızın(!) yoğun sevgi gösterilere altında birliğime geçtik. Ne acıdır ki 13 temmuz da ne büyük asker bizim asker diye bağıran halk 15 temmuzda vatan hainleri, p*çler diyerek birlik dışından kendine yakışanı yapıyordu.​

13 temmuz’da intikal yapıldıktan çadır bölgelerinin düzenlenmesi işleri yapılmıştı.15 temmuz günü kampın ilk haftasının olağan akışına uygun olmayan dönemin Hava kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal Yalova’ya geldi.Kendisini oldum olası sevmem. Bir çok sebebi var ama en basitinden Harp okulunda yapılan bir faaliyette şehit ailelerinin de bulunmasına rağmen neden alkol yok diyerek okul komutanına kızması ve daha sonra o gece alkolü getirterek öğrencilerin ve şehitlerin aileleri yanında içmesi başlıca sebeplerden.

15 temmuz günü Abidin Ünal geldikten sonra orada bulunan harbiyelilere klasik ulusalcı darbe söylemi olan “Cumhuriyetin koruyucusu sizlersiniz, laikliğe karşı tüm hareketler karşısında sizi bulacaktır” sözleri çerçesinde konuşma yaptı. Kullanılan bu jargonun ne olduğunu biz yaş gereği anlamasakta ne olduğu ortada.

Bir orgeneral geldiği için protokol masası kurulur ve öğle yemeğine geçilir. Harbiyede protokol masa düzeni şöyledir bir tarafta Komutanlar karşılarında da harbiyeliler oturur ve belki bir saat sürer. 15 temmuz günü protokol masasında oturan Harbiyeli’nin ilk ağızdan söylediği Abidin Ünal masada şöyle dedi :

” Abidin Ünal-Öğleden sonra evkatte ne faaliyet var

Komutan-Komutanım öğleden sonra askeri eğitim ve alay koşusu olacak

Abidin Ünal – Çocukları yormayın akşam işleri var”

 

​Abidin Ünal durduk yere neden akşam işleri var der? Darbe(!) girişiminden net haberi olduğunun kanıtıdır bu cümle. Öğleden sonra yorulmamamız gerektiği için, daha doğrusu Abidin paşa öyle istediği için hiçbir faaliyet yapılmadı.Malum o gün Abidin ile birlikte gelen herkes içerdeyken kendisi ordusunu, askerini, subayını satıp 15 temmuz kahramanı (!) olmayı seçti.

​Harp Okulunda 22.30 yat içtima saatidir. Bu saatte yoklama alınır ve herkes çadırlarına çekilir. Bizler içtimadan sonra yataklara tam girmek üzereyken içtima sesleri ile tekrar toplandık. Tabi harbiyeli nefret eder böyle zamansız içtimadan. İlk olarak söylenen nöbet noktalarının birinde öğrencinin birinin kayıp olduğuydu. Önceki yıllarda yaloava’da birlik içinde Harbiyeliler tarafından bıçaklı sivil yakalandığı için bu olay karşısında teyakkuz gösterdik.İçtimaya çıktığımız zaman nöbetçinin bulunduğu bir üsteğmen tarafından söylendi.İçtima da bekletilmeye devam ettik. Komutanlarımız tatbikat var diyerek arakdaşlarımızı gruplara ayırarak otobüsler bindirdi. Sınırlı sayıda otobüs geldiği için bir kısım bindirildi.Benim de içinde olduğum grup içtima alanında bekletilmeye başlandık.

Otobüsler önümüzden geçerken son bir el sallayışlarını hatırlarım devrelerimin. Onlar tatbikata gideceklerini zannediyorlardı. Bilmiyorlardı 2 gün önce kahraman asker diye tempo tutan halk linç edecek, insanın söylerken utanması gereken sözleri işitecek, güvenliği için orda duran polis kendisine işkence edecek. Bilmiyorlardı aylarca ailesinden, sevdiklerinden, devresinden en önemlisi de özgürlüğünden alıkonulacak. Hiç unutmadım Erkam kardeşimin otobüsten el sallayıp o masum tebessümünü…..

Devamı diğer yazıda….

15 temmuz günü harbiyeli neler yaşadı?’ için 2 yanıt

Add yours

  1. Eline sağlık gardaş.Detaylı ama bir solukta okunan bir yazı olmuş.Ayrıca ince detayları güzel vurgulamışsın.Kısaca iki gram vicdanı olan yazıyı okuyunca Harbiyelilerin masumiyetini anlar.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: